Gdzie mnie znajdziesz

Harry Potter Warner Bros Studio w Londynie - praktyczny przewodnik
Jestem fanką serii J.K. Rowling. Dorastałam wraz z Harrym Potterem, ponieważ byłam w tym samym wieku co on w kolejnych powieściach. Co roku, przez siedem lat, dostawałam na gwiazdkę kolejny tom z cyklu, dlatego mam do niego niemały sentyment. Uwielbiałam te wigilijne wieczory, które spędzałam na podróży po Hogwarcie, zakupie na ulicy Pokątnej oraz walce z Voldemortem. Kiedy Rowling uśmierciła Syriusza porzuciłam książkę na kilka dni, przeżywając autentyczną żałobę. Odczuwałam jeszcze wiele innych emocji, jak to nastolatka, by w końcu dorosnąć i pogodzić się z faktem, że kolejnej gwiazdki nie spędzę z Harrym Potterem.

Z czasem powstały ekranizacje słynnej serii, które lubię ale bez nadmiernego entuzjazmu, ponieważ jak to w przypadku ekranizacji bywa, wiele wątków zostało pominiętych lub spłyconych. Nie mniej jednak zostały wykonane z dużą starannością i z pewnością pozwoliły na ponowne przeniesienie się do universum Pottera. Kiedy więc dowiedziałam się o możliwości zobaczenia studio, w którym znajduje się szczegółowa ekspozycja m.in. autentycznych rekwizytów stwierdziłam, że warto je zobaczyć. I nie żałuję.

Ważne informacje:
 • koszt biletu to ok. 200 zł za osobę dorosłą, obejmuje wszystkie atrakcje,
 • czas zwiedzania: ok. 3 godziny, ale w praktyce warto zarezerwować 4-5 godzin,
 • przy zakupie biletu deklarujesz godzinę przybycia, która jest wiążąca,
 • dojazd jest banalnie prosty --> więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj (klik),
 • na terenie ekspozycji jest tylko jeden lokal gastronomiczny - drogi i niestety słabej jakości.

Całe studio jest podzielone na strefy tematyczne, które albo są zbiorem eksponatów, albo pozwalają na jakiś rodzaj interakcji. Wśród tych drugich znajdziesz takie atrakcje jak:
 • symulacje gry w Quidditcha i lotu na miotle,
 • symulacja przejażdżki pociągiem Hogwarts Express,
 • plan zakazanego lasu wraz z ruchomymi zwierzętami (Hardodziób, Aragog, Patronus).

Podział pozostałych sekcji jest nieco bardziej skomplikowany. Według mnie można podzielić je na:
 • plany filmowe (np. Hogwart, Ulika Pokątna, Wielka Sala, Zakazany Las, Salon Wspólny Gryffindoru, Dom Dursleyów, Peron 9 i 3/4 itp.),
 • ciekawostki związane z postprodukcją (jak powstało sklepienie z Wielkiej Sali, animacja Tiary Przydziału, ruchome makiety np. Bijącej Wierzby oraz latającego samochodu),
 • rekwizyty filmowe (np. Puchar Turnieju Trójmagicznego, wyposażenie gabinetu Umbridge, stroje głównych bohaterów, Horkruksy, różdżki itp.),
 • ciekawostki związane z produkcją całej serii (np. wypowiedzi twórców - producentów, reżyserów, kostiumografów, aktorów, specjalistów od efektów specjalnych).

Wejście do Wielkiej Sali, które składa się z ogromnych drzwi, otwierających
się przy akompaniamencie charakterystycznej muzyki z filmów.


Od razu po wejściu do Wielkiej Sali widzimy charakterystyczne długie stoły, reprezentujące cztery domy. Są w pełni zastawione i oczywiście dobrze opisane. Przy każdym z nich znajduje się godło lub flaga konkretnego domu oraz stroje uczniów. W tej części możemy liczyć na wprowadzenie od przewodnika, później radzimy sobie sami. Prezentacja sali trwa około 10 minut.


Jedną z najciekawszych sal był bez wątpienia peron 9 i 3/4, gdzie znajdował się pociąg Hogwarts Express, do którego można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w jednym z przedziałów. Mnogość rekwizytów zrobiła na mnie wrażenie - od wózków "znikających" w ścianie peronu, po sklepik z najróżniejszymi słodyczami i bagaże poszczególnych bohaterów serii.


W filmie "grało"sporo robotów - np. strasznie agresywna książka do Opieki nad Magicznymi Stworzeniami, Hardodziób, Bazyliszek, Testale, "mały Voldemort", Mandragory, wejście do wieży astronomicznej itp. Oczywiście ostateczna wersja filmowa powstała przy użyciu efektów specjalnych ale ich bazę stanowiły pokazane nam ruchome rekwizyty.


Gabinet Umbridge wraz ze wszystkimi akcesoriami i strojami.

Przepiękne ilustracje inspirowane światem Harrego Pottera.


W pełni wyposażony pokój wspólny Gryfonów.


Niezwykła makieta Hogwartu, która jest oświetlana na różne sposoby, dzięki czemu naszym oczom ukazuje się kilka wcieleń Szkoły Magii i Czarodziejstwa. 


Ulica Pokątna zachwyca różnorodnością detali. Wszystkie witryny są bogato wyposażone i bardzo dobrze opisane. Znajdziesz tu sklep Weasleyów, Bank Gringotta, pracownię Olivandera itp.


Wejście do Ministerstwa Magii - sieć Fiuu.


Ciekawostki związane z produkcją poszczególnych filmów oraz Kremowe Piwo
(ma bardzo słodki smak - ja go zaliczam do deserów).


Gabinet Dumbledora - wejście, wyposażenie, myślodsiewnia oraz gablotka z eliksirami.


Detale spotkane na drodze ;)Osobiście żałuję, że nie miałam możliwości spędzenia w studio więcej czasu. Ekspozycję warto zobaczyć, jeśli chce się zapoznać z kulisami tworzenia poszczególnych filmów. Nie jest to jednak park rozrywki, dlatego wizyta nie dostarczy ekscytujących emocji, a "jedynie" wiedzę i porcję ciekawych informacji. Zdecydowanie polecam dla rodzin z dziećmi od ok. 10 roku życia oraz wszystkim fanon sagi :)
authorImg

Kamila Czarnomska

Doradca Kariery, Trenerka, Content Manager. Zakochana w networkingu, rysowaniu i czytaniu książek. Wyznaje zasadę, że można żyć na dwa sposoby, albo tak jakby nic nie było cudem, albo tak jaby cudem było wszystko, zawsze wybierając drugie rozwiązanie.


Szybki kontakt

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Translate

Prawa autorskie

Wszystkie zdjęcia i treści umieszczone na blogu są moją własnością, dlatego nie zgadzam się na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej wiedzy i pisemnej zgody. Jeśli chcesz wykorzystać zdjęcia lub treści skontaktuj się ze mną. Blog chroniony jest prawami autorskimi. Łamanie ich jest karalne.